ساقط شدن پهپاد عمودپرواز تروریست‌‌ها توسط بسیج مردمی عراق

در این ویدیو که توسط نیروهای مردمی عراق (الحشد الشعبی) منتشر شده است تروریست‌ها در عراق با استفاده از یک فروند کوادروتور (Quadrotor) ساخته شده توسط شرکت چینی DJI می کوشند تا به عملیات شناسایی دست بزنند، اما پهپاد عمودپرواز تروریست‌ها با آتش مسلسل نیروهای مردمی عراق ساقط شد. پرنده‌های چینی که با کاربرد‌های سرگرمی (هابی) عرضه می‌شوند قابلیت اطمینانی کم و به همین خاطر قیمتی پایین‌تر نیز دارند.

ویدیو بار دیگر به رواج استفاده از پهپادهای عمودپرواز اشاره دارد. امری که بارها در جنگ های جاری (تجاوز عربستان به یمن و جنگ با تروریست ها در عراق و سوریه) مشاهده شده است. به علت مزایای زیاد این پهپاد‌ها، نیروهای امنیتی و نظامی برای رصد فعالیت‌های ضد امنیتی و دفاع در برابر تهدیدات هر روز بر حجم استفاده از پهپاد‌های عمودپرواز می افزایند.

در ساقط کردن پرنده‌ی تروریست‌ها یک عامل نقش اساسی و جدی وجود دارد و آن کم بودن ارتفاع پرنده است. کم بودن ارتفاع پرنده ریشه در قابل توجه نبودن مقاومت در برابر باد، مداومت پروازی کم و نبود قابلیت زوم در دوربین مورد استفاده دارد، زیرا اوج گیری (ascend) و کاهش ارتفاع (descend) نسبت به قسمت‌های دیگر پرواز زمان‌برتر هستند و اگر پرنده‌ای مداومت پرواز کافی نداشته باشد نمی‌تواند در ارتفاع بالا پرواز کند. در مقاصد شناسایی، عدم قابلیت زوم باعث می‌شود که پرواز در ارتفاع پایین‌تر الزامی باشد تا تصاویر به دست آمده قابل استفاده باشند. باد نیز متناسب با ارتفاع شدت می گیرد و  پهپادهای ضعیف‌تر در مقابل باد ناگزیر هستند در ارتفاع کمتر پرواز کنند. ارتفاعِ پرواز کم در پهپادهای عمود پرواز که خود محصول سه عامل توضیح داده شده است، پی‌آمد دیگری هم دارد و آن کاهش محسوس کیفیت ارتباط مخابراتی بین پرنده و ایستگاه زمینی است و این امر برد عملیاتی پرنده را به ۲ کیلومتر محدود می‌کند.

  اگر پرنده‌ای مداومت پروازی کافی داشته باشد، به دوربین با قابلیت زوم (البته زوم بدون افت کیفیت) مجهّز باشد و در مقابل باد مقاومت مناسبی داشته باشد، می‌تواند با پرواز در ارتفاع بالا‌تر اولاً توجّه کسی را جلب نکند (صدای پرنده ‌ای مانند هدهد۳ در ارتفاع  ۳۰۰ متری شنیده نمی‌شود) و ثانیاً از برد مؤثر سلاح‌هایی که معمولاً ضد پهپاد استفاده می‌شوند نیز خارج باشد. مولتی روتور هدهد۳ با قابلیت اطمینان بالا (reliable)، توانا در پرواز در محیط‌های خشن (rugged)، مقاوم در برابر باد و دارای زمان پرواز طولانی (endurance) است و با تجهیز به محموله‌ی شناسایی دیده‌بان ۱ (دارای ۱۲ برابر زوم اپتیکال و ۴ برابر زوم دیجیتال بدون افت کیفیت، کنترل و پایدارسازی سه محوره و …)، می‌تواند به عنوان یک راه حل جامع در زمینه‌ی شناسایی و دیده‌بانی استفاده شود و تصاویر با کیفیت و بدون لرزش به دست دهد.