سقوط پهپاد کانادایی در ارتش سعودی در جنگ یمن

Brief in English:

Aeryon’s quadrotor namely Aeryon Scout crashed into territory of Jizan and was captured by Ansar Allah. Aeryon has two small UASes Aeryon Scout and Aeryon SkyRanger. Saudi Arabian Armi widely uses these UASes in the field of war. Such systems cost about 120,000 USD.

خبرها از سقوط پهپاد شناسایی عمودپرواز ارتش سعودی در جنگ با یمن حکایت دارند. ویدیوی فوق که توسط انصار الله در یوتیوب بارگذاری شده است نشان می‌دهد که Aeryon Scout پرنده‌ی عمود پرواز (مولتی روتور) ساخته‌ی شرکت Aeryon که یک شرکت کانادایی است و با هدف شناسایی به صورت گسترده توسط ارتش عربستان استفاده می‌شود با خسارت کمی در اختیار انصار الله قرار دارد.

آنچنان که در ویدیو دیده می‌شود و در وبسایت شرکت تولید کننده قابل مشاهده است، این سیستم از نظر کارایی با هدهد۳ مجهز به دوربین دیده‌بان ۱ (محصولات شرکت فاتح آسمان شریف) برابری می‌کند.

ارتش سعودی ۸۰ فروند از این سیستم‌ها را که قیمتی در حدود ۱۲۰٫۰۰۰ دلار دارند، در گذشته خریده است و اکنون مورد استفاده‌ی عملیاتی قرار می‌دهد. غیر از ارتش سعودی شورشیان لیبی، BP و پلیس اونتاریو و چند مشتری دیگر به عنوان مشتریان عمده‌ی این شرکت نام برده شده اند.

شایان ذکر است، قانون کانادا تنها فروش این نوع سیستم‌ها را به ایران و کره‌ی شمالی ممنوع کرده است.