مأموریت‌های شناسایی

مولتی روتور نظامی می‌تواند برای ماموریت‌های شناسایی استفاده شود که به دلایل زیر ابزار مناسبی برای این منظور است:

 • کوچک و رادار گریز بودن مولتی روتورهای نظامی این کاربرد را میسر می‌سازند.
 • دیگر ویزگی تاثیرگذار این مولتی‌روتورها الکتریکی بودن آن هاست که تولید صدا را بسیار کم می‌کند.
 • با توجه به محدودیت‌های کاربرد نظامی استفاده از خلبان خودکار به صورت آفلاین نیز یک ضرورت است.
 • این مولتی روتورها امکان ارسال آنی تصویر یا ضبط تصویر و دریافت آن هنگام بازگشت مولتی روتور به خانه را دارند.
مأموریت‌های شناسایی با مولتی روتور نظامی

دیده‌بانی و دیده‌وری

مولتی روتور نظامی کارآمدترین پرنده بی‌سرنشین در دیده‌بانی یا دیده‌وری است.

این رده از پهپاد عمود پرواز در نقش دیده‌ور پیش از برخورد عملی با یگان‌های در حال حرکت دشمن به کمک ارسال همزمان تصویر می‌توانند کمک کننده باشد.تصاویر ارسالی از امکانات و تعداد نفرات دشمن پرده بر می‌دارند. همچنین کمک می‌کنند تا نیروی خودی به تله‌ی احتمالی دشمن نیفتد.

ارائه راه حل جامع به هنگام ترکیب هماهنگ و کارای دو عنصر عملیاتی پرنده – محموله اپتیکی نمایان است.

به عبارت بهتر، توانمندی‌های مولتی روتور نظامی و قابلیت‌های محموله اپتیکی شاخص اصلی موفقیت در این عرصه هستند. قدرت یک مولتی روتور نظامی در این زمینه به سنجش گذاشته می‌شود زیرا مقاومت در برابر باد، وجود موانع مختلف زمینی (در مرزها مانند ارتفاعات و در شهرها مانند ساختمان‌ها) و از سویی توانمندی محموله اپتیکی در ثبت و ارسال تصاویر (عکس یا فیلم) ضمن حفظ کیفیت با قابلیت زوم بالا در این رده از کاربری معین می‌شود.

دیده‌بانی و دیده‌وری با مولتی روتور نظامی

مرزبانی زمینی و دریایی

از کاربرد‌های اصلی کلاس مولتی روتور نظامی، مرزبانی زمینی و دریایی است. استفاده از این تکنولوژی هزینه‌های مالی و احتمالاً تلفات جانی مرزبانی را به شدت کاهش می‌دهد. این پهپادها می‌توانند در مرزهای خاکی و آبی برای مبارزه با اشرار ، جلوگیری از ورود غیرقانونی و مبارزه با قاچاق استفاده شوند. همچنین می‌توانند با فرستادن تصاویر زنده از وضعیت فعلی سواحل، مرزهای زمینی و آبی به ایستگاه زمینی، شرایط مبارزه با عاملان قاچاق یا اشرار را فراهم آورده و علاوه بر آن به تعقیب و شناسایی آن‌ها بپردازند. با استفاده از این پرنده‌ها می‌توان سراسر مرزهای کشور را در تمامی لحظات شبانه‌روز و شرایط آب‌وهوایی مناسب رصد کرد. این امر نیز باعث کاهش هزینه‌ها، افزایش دقت، کاهش تلفات انسانی، افزایش سرعت عملیات و اطلاع‌رسانی یگانهای مرزبانی خواهد شد و در نهایت امنیت شهرهای مرزی را به طور چشمگیری ارتقاء خواهد داد.

ارائه یک راه حل جامع (Total Solution) برای انجام عملیات‌های اثربخش در پهنه دریا بسیار پر اهمیت است.

زیرا با وجود جریان‌های هوایی بعضا شدیدتر بر فراز دریا و از سویی ریسک بسیار بالا (در صورت بروز حادثه لاشه پرنده نیز از دسترس خارج می‌شود) ضریب اطمینان بالایی نیز مورد انتظار است. خصیصه «عملیاتی بودن» در لسان استراتژیک مراکز فرماندهی نظامی که ناظر بر ویژگی‌های بالا نیز هست، بزرگترین وجوه تمایز میان یک مولتی روتور نظامی با سایر انواع را متعین می‌کند.

مرزبانی زمینی و دریایی با مولتی روتور نظامی

حفاظت از شخصیت‌ها

با استفاده از پهپاد عمود پرواز می‌توان با پایش از دور شخصیت‌‌ها و اتومبیل‌ها و افراد مشکوکی که قصد نزدیک شدن به آن‌ها را دارند ایمنی بیشتری برای شخصیت‌های تحت حفاظت به ارمغان آورد. خصوصا توجه شود امر پایش به معنای رصد و تحت نظر داشتن مداوم یک هدف (متناسب با ابعاد حقیقی آن، خواه پایش یک منطقه در ابعاد وسیع یا نیمه وسیع باشد یا حفاظت  از یک فرد یا شئ) لوازم و تجهیزات مختص آن را ایجاب می کند. از این رهیافت شاید پایش یک منطقه وسیع اگرچه به نسبت هزینه و ملزومات پشتیبانی بیشتر یک هواپیمای بدون سرنشین را همچنان بعنوان یک گزینه قابل تأمل مطرح کند اما در رصد و حفاظت از افراد یا اشیاء (اهداف با ابعاد حقیقی کوچکتر) قویأ استفاده از پهپاد عمود پرواز خاصه کلاس مولتی روتور توصیه می‌شود.

قابلیت نشست و برخاست عمودی (Vertical Take Off & Landing) و پرواز ایستا (Hovering) دو مزیت بارز هستند که باعث می‌شوند با حفظ فاصله ایمن تا هدف (Target) بالگرد بدون سرنشین گزینه بهتری نسبت به هواپیمای بدون سرنشین تلقی شود.

از سوی دیگر در رده بالگرد بدون سرنشین ، کلاس مولتی روتور نظامی ضمن داشتن حداقل ابعاد، با صرف کمترین حد انرژی و هزینه کرد جاری عملیات و ضریب اطمینان بالا بهترین گزینه اقتصادی-عملیاتی موجود برای تیم عملیات حفاظت محسوب می‌شود.

حفاظت از شخصیت‌ها با مولتی روتور نظامی

مانیتورینگ بحران‌های شهری

یکی دیگر از کاربردهای مولتی روتور نظامی در مانیتورینگ بخران‌های شهریست. در این کاربرد، رصد بحران‌های شهری بدون تماس پلیس با تظاهرکنندگان یا احیاناَ آشوب‌طلبان اهمیت پیدا می‌کند و می‌تواند به ماموران پلیس در انجام وظایف قانونی‌شان یاری رساند. مولتی روتور نظامی به علت ویژگی‌هایی همانند کوچک بودن و کم‌صدا بودن ابزاری مناسب برای این منظور است.

به تاخیر انداختن مواجهه فیزیکی با آشوب‌طلبان، همچنین ارائه تصاویر واضح و شفاف با قابلیت زوم بالای محموله اپتیکی مهم‌ترین خصایص برای کنترل این قبیل اخلال‌گران امنیت عمومی هستند.

عدم دخالت آنی، قدرت تحلیل و بررسی بیشتر به کمک اطلاعات بر خط و شفاف را به مأمورین اعطا می‌کند.

مانیتورینگ بحران‌های شهری با مولتی روتور نظامی

پایش ترافیک شهری و بین‌شهری

شبکه حمل‌ونقل در پهنه وسیعی سراسر کشور گسترده شده است که پایش و کنترل آن همواره دشواری‌های فراوان داشته‌است.

یکی از مهمترین نیازمندی‌های مدیریت این شبکه ایجاد زیرساختی برای مشاهده و جمع‌آوری در لحظه (Real-Time) اطلاعات ترافیکی است. با توجه به پیشرفت فناوری‌های ژئوماتیکی مخصوصا فتوگرامتری هوایی و همچنین زیرساخت ارتباطی و ابزارآلات الکترونیکی نوین، بکارگیری پهپاد عمود پرواز راهکار مناسبی برای مدیریت بهینه و کارای ترافیک فراهم نموده است.

پهپاد عمود پرواز در کلاس مولتی روتور نظامی بدلیل هزینه پایین و انعطاف پذیری بالا، قابلیت جابجایی و حمل انواع حسگرها برای اندازه‌گیری انواع پارامترهای محیطی و همچنین سرعت بالای پاسخگویی از اهمیت و مزیت بیشتری نسبت به روشهای سنتی برخوردار است.

پایش ترافیک شهری و بین‌شهری با مولتی روتور نظامی

لجستیک نظامی

در چندین رده قابل بررسی است.

 • ایجاد اختلال و ارسال سیگنال انحرافی

  ایجاد اختلال (جمینگ، Jamming) و ارسال سیگنال انحرافی (اسپوفینگ، Spoofing) با نصب محموله‌ی مخابراتی مورد نظر میسر است.

  با توجه به زمان طولانی هاور در هدهد ۴ نصب محموله‌های ایجاد اختلال راه حلی بسیار کارا است.

 • انتقال داده

  در بعضی مناطق به زیرساخت‌های ارتباطی کشور دسترسی نیست و به علت تحریم‌ها امکان ارتباطات ماهواره‌ای نیز وجود ندارد.

  مولتی روتور نظامی در نقش دکل مخابراتی موقت می‌تواند تا پهنای باند ۲ مگابایت بر ثانیه، ارتباط داده‌ای را با قابلیت اطمینان بالا تضمین نماید.

 • ارسال محموله

  از جمله رایج‌ترین کاربردهای امروزه پهپادها بهره‌گیری بعنوان یک تسهیل‌گر ترانزیت کالا -از مهم‌ترین حلقات زنجیره تامین نظامی- است.

  البته این یک کاربری مادر است و اختصاصی به آنچه که ما تحت عنوان مولتی روتور نظامی مطرح کرده‌ایم ندارد. لیکن بخاطر راهگشا بودن در عرصه‌های گوناگون و اهمیت اخص آن در مناطق عملیاتی نتوانستیم از ذکر آن صرف نظر کنیم. در موقعیت‌های حساس جنگی و مواضع پرتهدید می‌توان از پهپادهای با وزن برخاست و ضریب اطمینان بالا یاری جست. چه آنکه دسترسی از طریق هوایی خصوصا برای پرنده‌های با سطح مقطع راداری کم، بسیار آسان‌تر، ایمن‌تر و هوشمندانه‌تر است.

 • دکل مخابراتی موقت تاکتیکی

  دکل‌های مخابراتی در بسیاری از مواقع شدیدا مورد نیاز هستند، اما فرصت یا زیرساخت‌های کافی برای نصب وجود ندارد.

  در این حال دکل‌های موقت تاکتیکی که حائز شرایطی چون راه‌اندازی سریع، ارتفاع بالا و قابلیت نصب در مناطق صعب‌العبور باشند به کمک پهپادهای عمودپرواز به سهولت قابل نیل هستند. این دکل‌های مخابراتی موقت برای گروه‌های در حال حرکت در مناطق صعب العبور که به علت عوارض طبیعی ارتباط بیسیم پر اختلالی دارند، می‌توانند نقش برج‌های بی سیم را ایفاء کنند. مهم‌ترین ویژگی برج‌های مخابراتی موقت که در زمان‌های مختلف برای کاربرد‌های مختلف به کار گرفته می‌شوند تغییر ارتفاع و موقعیت دکل به صورت جزیی است. در زمان حوادث و بلایای طبیعی که برج های مخابراتی ثابت از کار می‌افتند یا به کلی تخریب می‌شوند، پهپادها می‌توانند سریعاً جایگزین شوند و تا زمان رفع نیاز با قابلیت اطمینان بالا خدمت‌رسانی کنند.

 • رله‌ی مخابراتی

  دکل‌های مخابراتی موقت تاکتیکی در زمانی که به علت موانع طبیعی و عوارض سطح زمین چند برج موقت برای رله مورد نیاز باشد به خوبی می‌توانند ایفای نقش کنند. رله چه در ارسال پیام‌های رادیویی و تلویزیونی و چه در تأسیس شبکه‌های بی‌سیم موقت می‌تواند به‌خوبی صورت بگیرد.

  برای مثال، در صورت نیاز می‌توان بر همین اساس به سهولت شبکه‌های ارتباطی موقت را که مستقل یا بخشی از شبکه‌ی فعلی باشند راه‌اندازی کرد.